Wynajem długoterminowy a leasing

Przedsiębiorcy mają obecnie szeroki wachlarz możliwości na pozyskanie samochodu do firmy. Największą popularnością cieszy się nadal leasing. Jednak kto wie jak długo, bowiem konkurencyjna opcja, czyli wynajem długoterminowy z roku na rok rośnie w siłę i zdobywa coraz więcej fanów. Wynika to głównie z faktu, iż do niedawna z najmu długoterminowego mogły korzystać głównie większe firmy (z flotą powyżej 20 samochodów), natomiast w chwili obecnej  opcja najmu długoterminowego jest już możliwa również dla mniejszych przedsiębiorstw.

Poniżej w wersji skrótowej przedstawiamy najczęściej wymieniane plusy i minusy obu form finansowania pojazdów. Trzeba jednak zaznaczyć, że dana zaleta dla jednej osoby wcale nie musi być zaletą dla drugiego przedsiębiorcy. W związku z tym dla pełnego obrazu warto również obiektywnie porównać obie formy finansowania i podkreślić, dla kogo może ona okazać się bardziej korzystna. Co też niniejszym czynimy w dalszej części artykułu...

Wyprzedaż rocznika 2023 już trwa! Sprawdź gdzie znajdziesz największe rabaty

Wyprzedaż rocznika 2023

 

Porównaj koszty wynajmu i leasingu tradycyjnego

Kalkulator Poproś o oferty od firm leasingowych

 

Plusy

  • miesięczna rata za najem długoterminowy pojazdu najczęściej jest niższa niż rata leasingu,
  • większość wypożyczalni (w ramach miesięcznej opłaty) zapewnia dodatkowe usługi (np. pełen serwis pojazdu),
  • opłatę za najem pojazdu można zaliczyć do kosztów firmowych

Minusy

  • ograniczona ilość kilometrów, którą wynajętym pojazdem w ciągu miesiąca możesz przejechać (tzw. kilometrówka),
  • dodatkowe opłaty - np. w przypadku chęci skrócenia umowy najmu
  • konieczność oddania samochodu w idealnym stanie - po stronie klienta leżą koszty napraw w przypadku uszkodzeń lub nieprawidłowej eksploatacji

Leasing (operacyjny*) - plusy

  • koszty leasingu można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu
  • umowa leasingu nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej leasingobiorcy
  • suma aktywów przedsiębiorstwa nie ulega zmianie (leasingowany środek trwały jest traktowany jako aktywa leasingodawcy)

Leasing (operacyjny*) - minusy

  • koszty leasingu są zazwyczaj większe niż w przypadku kredytu czy wynajmu
  • w sytuacji utraty przedmiotu leasingu (np. kradzież) raty leasingowe nadal muszą być opłacane
  • trzeba dbać o regularne płacenie rat - nawet niewielkie opóźnienie może skutkować wypowiedzeniem umowy

*uwzględniono leasing operacyjny ze względu na to, że jest to najczęściej wybierana forma finansowania w przypadku leasingu samochodów.

Wynajem długoterminowy a leasing – porównanie

Warto na wstępie zaznaczyć, że mówiąc o leasingu bierzemy pod uwagę klasyczną jego postać, czyli finansowanie połączone z wykupem samochodu zaraz po zakończeniu umowy. Taka opcja możliwa jest w 2 wariantach: leasingu finansowym oraz operacyjnym. Tymczasem z punktu widzenia definicji wynajem długoterminowy to również leasing. Dokładniej rzecz ujmując to leasing operacyjny – a różnica polega na tym, że po zakończeniu umowy samochód nie jest kupowany. Warto dodać, że wynajem długoterminowy może występować w różnych odmianach, jak choćby Full Service lub tzw. 'auto w abonamencie'.

Z wykupem lub bez wykupu

Jest to główna właściwość, która odróżnia zwyczajny leasing od wynajmu długoterminowego. Zazwyczaj po zakończeniu umowy leasingu klient wykupuje samochód za symboliczną wartość (jak choćby 1% od ogólnej ceny). Jeśli zaś chodzi o wynajem, to po zakończeniu kontraktu samochód jest w większości przypadków zwracany do finansującego. Oczywiście, jest możliwe wykupienie. Trzeba się jednak liczyć z bardzo dużymi kosztami. Kwota jest wcześniej ustalona przez finansującego, a wartość jest zbliżona do wartości rynkowej pojazdu w chwili zakończenia umowy.

Z udziałem własnym - bez udziału własnego

W zdecydowanej większości przypadków firmy oferujące standardowy leasing wymagają od klientów, aby miały swój udział własny. Wszystko po to, aby mogli przystąpić do umowy. Wartość wkładu własnego to zazwyczaj od 10% do 20%. Są jednak leasingodawcy, którzy oferują finansowanie z niewielką wpłatą początkową, często jest to symboliczna wartość wynosząca 1%. Tymczasem przy wynajmie długoterminowym wpłata własna w większości przypadków nie jest wymagana.

 

Obliczymy Twoją zdolność kredytową za darmo

 

Spłata wartości - opłata za samo użytkowanie

Rata miesięczna w pewnym stopniu wiąże się z poprzednią opisaną właściwością i także różnicuje klasyczny leasing od wynajmu długoterminowego. W przypadku zwykłego leasingu osoba korzystająca z pojazdu spłaca z każdą kolejną ratę wartość samochodu, która powiększona jest o zarobek (marżę) finansującego. Jeśli zaś chodzi o wynajem, korzystający z samochodu (poza marżą) płaci jedynie za użytkowanie pojazdu. Istotne jest to, że nie spłaca jego wartości. To sprawia, że rata miesięczna za wynajem pojazdu może być zdecydowanie niższa od samej raty leasingu.

Najem a leasing - czas trwania umowy

W przypadku wynajmu długoterminowego umowy zawierane są najczęściej na okres od 2 do 4 lat z deklarowanym przebiegiem rocznym od 10 do 40 tys km rocznie. Tylko w sporadycznych sytuacjach jest możliwość przedłużenia kontraktu do 5 lat. Jeśli chodzi o leasing, umowy zawierane na okres 5 lat nie są dla leasingodawcy żadnym problemem. Niektórzy decydują się nawet na dłuższe kontrakty, które trwają 6 czy 7 lat.

Usługi dodatkowe (serwis, wymiana opon, ubezpieczenia)

Jeśli chodzi o leasing, klienci mają zazwyczaj do czynienia z tak zwanym "gołym" finansowaniem. Oczywiście, większość leasingodawców daje możliwość skorzystania z funkcji dodatkowych, którą może być na przykład ubezpieczenie wliczone w ratę leasingu oraz wiele opcji dodatkowych. Jednak zdecydowana większość klientów korzysta z samego finansowania.

Tymczasem wynajem długoterminowy wiąże się w większości przypadków z dużą ilością usług dodatkowych. Trzeba wiedzieć, że wymagane jest wpłacenie raty, w której zawarta jest również opłata za serwis mechaniczny, ubezpieczenia czy wymianę opon, itd. Poza tym, jeśli klient chce skorzystać z wynajmu długoterminowego, to w większości przypadków musi skorzystać też z opcji dodatkowych, co oczywiście wiąże się z następnymi kosztami. Badania pokazują, że zdecydowana większość klientów – którzy korzystają z tej opcji umowy – wybierają tzw. Full Service Leasing (to opcja, która zawiera pełen wachlarz funkcji dodatkowych).

Użytkowanie samochodu - obostrzenia

Warto wiedzieć, że w przypadku leasingu z wykupem klient ma zdecydowanie większą swobodę odnośnie eksploatacji samochodu. Oczywiście, leasingodawcy w teorii narzucają pewien zakres postępowania. Praktycznie to jednak leasingobiorca może dysponować pojazdem zupełnie tak, jakby był już jego właścicielem. Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy obowiązują zaś konkretne procedury postępowania, które dotyczą między innymi przeglądów, tuningu lub braku możliwości modyfikacji. Trzeba podkreślić, że samochód po zakończeniu umowy musi być zwrócony w dobrym stanie. Dopuszczalne są jedynie standardowe ślady użycia, które są typowe dla wieku samochodu oraz jego przebiegu.

Trzeba zaznaczyć, że przebieg samochodu jest cechą, która stanowi prawdopodobnie największe ograniczenie związane z tym typem umowy. Na podstawie deklarowanego rocznego przebiegu finansujący szacuje wysokość raty oraz wartość rezydualną pojazdu. Jeśli klient przekroczy narzucony limit, będzie musiał dopłacić dodatkowe pieniądze. Co stanie się, jeśli klient nie wykorzysta szacowanego kilometrażu? Niestety, w tym przypadku nie może liczyć na żaden zwrot nadpłaty.

alufelga marcedes

Podsumowanie

Dla kogo?

  • dla osób, które cenią sobie wygodę i mają możliwości finansowe, aby się na niego zdecydować. Stała rata miesięczna pozwala na pokrycie wszelkich opłat wynikających z użytkowania pojazdu (bez kosztów benzyny).
  • dla tych, którym zależy na oszczędności czasu i zasobów wewnętrznych przedsiębiorstwa (koniecznych np. do administracji floty). Przedsiębiorca korzystający z najmu długoterminowego pojazdów służbowych może się skupić na swojej podstawowej działalności, zyskując wymierne oszczędności finansowe.

Gdzie szukać?

Ta forma finansowania udostępniana jest przede wszystkim przez kilka bankowych firm leasingowych, które oferują głównie standardowy leasing. Ponadto klienci decydujący się wynajem długoterminowy mogą skorzystać z oferty firm flotowych z branży Car Fleet Management. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre z tych instytucji są zainteresowane jedynie obsługą dużych klientów, których flota liczy minimum kilkanaście samochodów.

Dla kogo?

  • dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej. To efekt wymaganej opłaty wstępnej, wskutek czego klasyczny leasing stał się dostępny w procedurach uproszczonych.
  • dla klientów, którzy chcą nabyć pojazd za symboliczną wartość (oczywiście po zakończeniu umowy). Ten wariant pozwala na zdecydowanie większą swobodę w czasie eksploatowania auta (między innymi ze względu na brak narzuconego limitu kilometrów możliwych do przejechania).
  • dla tych, którzy wolą tańsze rozwiązanie. Porównując wyłącznie koszty finansowe (bez opcji dodatkowych) najczęściej okazuje się, że po wyliczeniu wszystkich wydatków leasing jest zdecydowanie tańszy od najmu długoterminowego.

Gdzie szukać?

Standardowy leasing samochodowy jest oferowany przez takie firmy, jak EFL, PKO, mLeasing, Millenium, Getin, BZ WBK, Raiffeisen, Pekao czy Idea. Zachęcamy do skorzystania z Wyszukiwarki Leasingu umożliwiającej otrzymanie ofert leasingu bez udziału pośredników.

Komentarze

Dodaj komentarz